Ставчани: СВК "Зоря" допомагає громаді, забезпечує робочі місця і виробляє якісну продукцію
Добавив:
Коментарів: 0
Добавлено: 15-11-2019, 11:37
Переглядів: 313
Давно минули ті часи, коли майже у кожному селі було підприємство сільськогосподарської галузі. Тепер успішні господарства на Кіцманщині можна перерахувати на пальцях. І лише три з них (у Оршівцях, Валяві та Ставчанах) мають молочні ферми. 
Про роботу сільськогосподарського виробничого кооперативу «Зоря», який є найбільшим підприємством у Ставчанській об’єднаній територіальній громаді, розповідає його керівник Іван Кубрак:
— Зараз у нас працюють майже 120 людей. Для села, у якому небагато робочих місць, це важливо. Адже означає, що ці люди не виїхали на заробітки, щодня бачать своїх дітей і займаються їх вихованням, живуть в рідних домівках. 

Ставчани: СВК "Зоря" допомагає громаді, забезпечує робочі місця і виробляє якісну продукцію

 


«Зоря» має в обробітку понад 1200 гектарів землі. Більшість — у Ставчанах, 200 га — в сусідніх Давидівцях і 50 — в Малятинцях. Сіють переважно зернові (пшеницю, ячмінь, кукурудзу, соняшник, сою) і зелену масу на корм худобі. Минулого року вперше посіяли озиме гібридне жито, яке навесні скосили на сінаж, а на тому ж полі посіяли кукурудзу. Тож отримали два урожаї на рік. Зараз на цій же площі у хорошому стані озима пшениця. Тепла осіння погода сприятлива для озимини.  
— У багатьох країнах сільгоспвиробники мають дотації від держави. Тому й сільгосппродукція у них часто має дешевшу собівартість, ніж у нас, — розповідає Іван Кубрак. — Вартість пального, техніки росте, тож виходить, що продавши урожай, у нас практично не залишається коштів на розвиток підприємства. Розраховуємося за добрива, гербіциди, платимо зарплату і всі податки до бюджету. Крім того, розуміємо, що потрібно допомагати селу: то дати техніку, то солярку для ремонту дороги, а ще — спонсоруємо місцеву футбольну команду та допомагаємо в міру можливостей з іншими потребами громади. 
Теплого листопадового дня на полях ставчанського господарства двома сучасними тракторами орали землю трактористи Іван Клевчук і Микола Фокшанський, які працюють в господарстві практично все своє доросле життя. Раніше вони працювали на Т-150, тож на запитання, чи легко було перевчитися на новій техніці, Микола Дмитрович з посмішкою відповідає: «Це як порівнювати старий автомобіль і новий сучасний. На Джон-дірі працюється із задоволенням. За день в середньому можу зорати 8-12 гектарів поля». 

Ставчани: СВК "Зоря" допомагає громаді, забезпечує робочі місця і виробляє якісну продукцію

 

Нова техніка ефективна і потужна, якісно обробляє ґрунт. Але й коштує чимало: торік за плуг до Джон-діра заплатили майже півтора мільйона гривень. А всього, за слова керівниками господарства, протягом 2018 року закупили основних засобів (техніки, обладнання, запчастин) на 6 мільйонів гривень. Цього року з грошима сутужніше, тож роблять лише необхідні поточні ремонти і обслуговування техніки. У СВК «Зоря» є два комбайни CLAAS, яких цілком вистачає, щоб зібрати урожай. Старими «Нивами» вже не хочеться працювати. 
Як розповів головний агроном Юрій Гуцул, рік, що минає, був не дуже урожайний для зернових через погодні умови. А тепер озима пшениця сорту «Колонія»  в хорошому стані — тепла погода їй сприяє.
— Осучаснюється не лише техніка, агрохімія, сорти культур, а й методика догляду за рослинами і навіть годівлі тварин, — розповідає керівник господарства. — На фермі технікою корми подрібнюються, змішуються і роздаються худобі. Спеціалісти ретельно підбирають склад кормів, адже від цього залежать надої молока і приріст ваги.
— Чому ж так мало господарств тримають молочні ферми? Адже збут на молоко зараз є, і в магазинах воно недешеве. 
— Це клопітка круглорічна, навіть іноді цілодобова робота. Для рослинництва потрібно значно менше працівників. Але якщо урожай залежить від погоди, природних умов, то ферма дає круглорічний прибуток, і продуктивність тварин більше залежить від догляду, ніж від зовнішніх факторів. Це вже можна вважати переробкою, адже ми вирощуємо корми і отримаємо молоко і м’ясо. Та й більшість працівників «Зорі» задіяно у тваринництві, це — робочі місця для наших людей. Маємо 900 голів худоби, з низ 250 дійних корів. Робота є і для будівельної бригади, адже на фермі постійно потрібно щось поремонтувати, підправити, — розповідає Іван Георгійович.
Традиційно в господарстві пропонують обіди для працівників за символічну плату — 1 гривню. 
Ну, звісно, в Ставчанах сам Бог велить займатися рибою. Тож «Зоря» ставок для розведення риби, площею 35 гектарів, а в менших водоймах, нерестяниках, вирощують мальків коропа. 
Пайовикам господарство дає по тонні зерна — яке хочуть люди, на вибір.  
З керівництвом села, а тепер вже Ставчанської ОТГ, повне взаєморозуміння. Та й розміщуються офіси в одному приміщенні (яке належить «Зорі»). Тут на першому поверсі рада взяла в оренду ще один великий зал, де робить ремонт і до травня 2020 року планує відкрити сучасний ЦНАП. Це особливо буде актуально тоді, коли до Ставчанської ОТГ доєднаються інші села, а не лише Малятинці. 

Ставчани: СВК "Зоря" допомагає громаді, забезпечує робочі місця і виробляє якісну продукцію

 — Один з найвагоміших податків, який надходить до ОТГ, це податок на доходи фізичних осіб (тобто на зарплату). За цей рік господарство перерахує близько 400 тисяч цього податку в бюджет громади, — розповідає Іван Тодорович, голова Ставчанської ОТГ. — Також «Зоря» платить податок за видачу паїв у місцевий бюджет. Колись, ще до створення ОТГ, не було змісту дуже хвилюватися за доходи до бюджету. Адже коли є перевиконання — надлишок від села могли забрати у бюджети вищих рівнів. Коли не вистачало — додавали. Тепер же ми рахуємо кожну копійку, бо це наші надходження і громада сама ними розпоряджається. Ми маємо заплатити за енергоносії освітнім закладам, амбулаторії, зарплату техпрацівникам у школі… А ще будуємо біля Ставчанської школи міні-футбольне поле зі штучним покриттям, яке вартує півтора мільйона гривень. На це використаємо кошти з субвенції на розвиток інфраструктури. 

СВК «Зоря» спонсорує місцеву футбольну команду, допомагає впорядковувати стадіон, дає техніку, коли треба десь прокопати шанець, прогорнути вулицю, дає дизпаливо для техніки, яка ремонтує дорогу. 
З побоюваннями ставляться хлібороби до відкриття ринку сільгоспземель. Кажуть, є випадки, коли людині пай необхідно продати, бо терміново треба кошти. Добре було б, якби такі наділи могла купувати місцева громада, до прикладу. Якщо нашу землю скуплять олігархи або іноземці, то знову станемо батраками на своїй землі. Адже пересічному українцю купівля земельних наділів не по кишені. 
Ольга КУЛЬКО.


Інформація
Відвідувачі, Ви так само можете залишити коментарі до даної публікації
Схожі новини:

Контакти

Громадсько-політичний тижневик
"Вільне життя"

Передплатний індекс: 61546

Адреса: 59300, м.Кіцмань,
Чернівецької області,
вул.Незалежності, 62, А.

Тел. (03736) 2-37-05, 2-12-22, 2-15-78,
2-39-72, 099-209-20-82.

web-сайт: www.freelife.cv.ua,
E-mail: free_life@ukr.net


Особистий кабінет
Особистий кабінет