Відповіді на поширені запитання щодо змін до податкового законодавства
Добавив:
Коментарів: 0
Добавлено: 1-02-2017, 14:01
Переглядів: 166

Спілкування он-лайн – дієва форма комунікації з платникам податків, наголошують у Головному фіскальному відомстві Буковини. Відтак, враховуючи нинішню актуальність стосовно змін до чинного податкового законодавства, які вступили в дію з 01 січня 2017 року, днями заступник начальника Наталія Чернівчан спілкувалася з платниками податків в режимі он-лайн на сайті  міста Чернівці «0372.ua»

Пропонуємо до вашої уваги питання – відповіді, які надійшли від буковинців.

Відповіді на поширені запитання щодо змін до податкового законодавства

 


 

Скажіть, чи дійсно існують переваги для підприємців, що здійснюють торгівлю на ринку щодо сплати єдиного податку та єдиного внеску, у порівнянні з іншими групами?

До порядку здійснення підприємницької діяльності за спрощеною системою оподаткування, справді, внесено суттєві зміни.

Що стосується першої групи, на якій можуть перебувати ті підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 300000 гривень, то з 1 січня цього року ставки єдиного податку встановлено у відсотках до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня звітного року.

Тож, якщо ця ставка затверджена у розмірі 10%, сума єдиного податку буде становити 160 грн (1600 грн х 10%). Для другої  ж групи сума податку продовжує обраховуватись у відсотках до мінімальної зарплати. Враховуючи, що розмір мінімальної зарплати на 2017 рік зріс до 3200 грн, то підприємці – другої групи платитимуть у цьому році 640 грн податку (3200 грн х 20%). Теж стосується і сплати єдиного внеску.

Для платників першої групи сума ЄВ не може бути меншою за 0,5 мінімального страхового внеску – 352 грн (3200 грн х 0,5 х 22%). Ця ж половинна сума, також, буде зараховуватись і до страхового стажу.

А платники – фізичні  особи-підприємці другої та третьої груп сплачують ЄВ у розмірі, не меншому від 22% від мінімальної зарплати, тобто 704 грн (3200 грн х 22%).

Якщо підприємець-спрощенець не має найманих працівників, то як сплачувати єдиний внесок за себе?

Для підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, передбачена поквартальна сплата внеску – до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок. За бажанням, звичайно, можете сплачувати і помісячно.

Здаю в оренду квартиру та щороку подаю декларацію. Скажіть, декларацію за якою формою подавати у цьому році?

Для декларування отриманих у 2016 році доходів слід використовувати нову форму податкової декларації про майновий стан та доходи, затвердженої наказом Мінфіну від 15.09.16 р. № 821.

Нова форма декларації про майновий стан і доходи набрала чинності з 1 січня 2017 року.

Якщо платник податків отримав дохід у негрошовій формі, які термін сплати податку на доходи фізичних осіб?

З 1 січня 2017 року податок на доходи фізичних осіб та військовий збір з доходу, наданого у негрошовій формі або виплаченого готівкою з каси податкового агента, необхідно сплачувати не пізніше трьох банківських днів з дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання).

До 01.01.2017 року в зазначеному випадку податок сплачувався до бюджету протягом банківського дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання).

Зазначена норма передбачена пп 168.1.4 Податкового кодексу, з урахуванням змін, внесених Законом України від 21.12.2016 р. №1797.

На який розмір ПСП можуть розраховувати інваліди І та ІІ груп і чорнобильці в 2017 році?

Інваліди I або II групи, а також особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (1 або 2 категорія), мають право на податкову соціальну пільгу в розмірі 150%, що у 2017 році становить 1200 грн. (800 грн. х 150%) до доходу у вигляді зарплати, але за умови, якщо розмір такої заробітної плати не перевищує суму, установлену абз. 1 пп. 169.4.1 ПКУ (у 2017 році - 2240 грн.).

Як застосовувати в 2017 році ПСП до зарплати батька, який має чотирьох дітей?

У разі якщо платник податку має на утриманні 4-х дітей віком до 18-ти років, граничний розмір доходу, що дозволяє скористатися податковою соціальною пільгою у 2017 році, становитиме 8960,00 грн. на місяць (2240,0 грн. х 4), а розмір податкової соціальної пільги сягає 3200,0 грн. (800 грн. х 100% х 4).

Оскільки скористатися правом на ПСП може тільки один із батьків — платників податку, то в заяві також потрібно зазначити, що чоловік (дружина) такого платника податку під час одержання ПСП за місцем роботи не користується правом на збільшення розміру доходу кратно кількості дітей.

Яка сума нецільової благодійної допомоги у 2017 році не обкладатиметься ПДФО?

Відповідно до п.п. 170.7.3 п. 170.7 ст. 170 розділу IV Податкового кодексу України (далі – ПКУ) не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами - юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абзацом першим п.п. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 ПКУ, встановленого на 1 січня такого року.

Так, у 2017 році сума нецільової благодійної допомоги, яка не підлягає оподаткуванню ПДФО складає – 2240 гривень.

Зауважимо, що положення п.п. 170.7.3 п. 170.7 ст. 170 ПКУ не поширюються на профспілкові виплати своїм членам, умови звільнення яких від оподаткування передбачені п.п. 165.1.47 п. 165.1 ст. 165 ПКУ.  

Чи матиме працівник право на ПСП у 2017 році, якщо він працює неповний робочий день?

Якщо працівник працює на підприємстві на 0,5 ставки (неповний робочий день) за трудовим договором (контрактом) й отримує заробітну плату, яка не перевищує 2240 грн., то він має право на застосування ПСП у розмірі 800 грн.

Прошу, роз’ясніть, які нововведення для ФОПів - загальносистемників із 2017 року.

З  1 січня поточного року у зв’язку із нововведеннями, внесеними Законом України 21.12.2017 року №1797 в статтю 177 Податкового кодексу, до доходу підприємця в сфері роздрібної торгівлі не включаються суми акцизного податку з реалізації підакцизних товарів.

Окрім того, до переліку витрат таких суб’єктів господарювання включаються суми ЄСВ, суми податків, зборів, які пов’язані з проведенням господарської діяльності ФОПа (за винятком ПДВ для фізособи-підприємця, зареєстрованого як платник ПДВ,  акцизного податку, податку на доходи фізичних осіб із доходу від господарської діяльності та податку на майно). До витратної частини можна також  додавати платежі, сплачені за одержання ліцензій на провадження певних видів господарської діяльності підприємцем, одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, які пов’язані з його господарською діяльністю.

Варто звернути увагу на підпункт 177.4.5 Кодексу, в якому зазначені витрати, які не включаються до складу витрат підприємця. А саме, витрати, не пов’язані з провадженням господарської діяльності ФОПа; витрати на придбання, самостійне виготовлення основних засобів та на придбання нематеріальних активів, які підлягають амортизації; а також витрати на придбання та утримання основних засобів подвійного призначення. Окрім того, не дозволяється включати до складу витрат – документально не підтверджені витрати.

Нововведеннями підприємцям надано право за власним бажанням нараховувати та включати до складу витрат амортизацію ОЗ та нематеріальних активів за умови ведення окремого обліку таких амортизаційних витрат.

Як виняток не підлягають амортизації та повністю включаються до складу витрат звітного періоду витрати на проведення ремонту, реконструкції, модернізації та інших видів поліпшення основних засобів, а також витрати на ліквідацію основних засобів (у частині залишкової вартості).

При цьому підприємці не мають право амортизувати ОЗ подвійного призначення, а саме земельні ділянки, житлову нерухомість і легкові та вантажні автомобілі. 

Які терміни сплати ЄСВ у 2017 році?

Терміни сплати єдиного внеску у 2017 році залишаються незмінними.

Фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Фізичні особи-підприємці, які перебувають на загальній системі оподаткування, зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року.

Особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 1 травня наступного року.

Чи сплачують з 01.01.2017 єдиний соціальний внесок ФОП, які застосовують загальну систему оподаткування, та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, за період, в якому не отримували дохід (прибуток)?

Починаючи з 2017 року, у разі якщо фізичними особами - підприємцями, які застосовують загальну систему оподаткування, та особами, які провадять незалежну професійну діяльність, не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такі платники зобов’язані визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (з 1 січня – 704 грн. (3200х22 відсотки)).

Слід зазначити, з 01 січня 2017 приватні підприємці - платники єдиного податку та ФОП, які перебувають на загальній системі оподаткування, звільняються від сплати за себе ЄВ, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу (частина четверта ст. 4 Закону № 2464).

Зазначена норма не застосовується до осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.
Я працюю у двох роботодавців і завжди подавав декларацію про отримані доходи. Чи потрібно мені за підсумками минулого року подавати декларацію і в цьому році?

Звертаю увагу, у зв'язку із впровадженням ставки податку на доходи фізичних осіб у розмірі 18 відсотків та  скасуванням пп. "є" п. 176.1 ст. 176 Кодексу, у платників податку, які отримували доходи від  двох та більше податкових агентів у розмірі визначеному пп. "є" п. 176.1 ст. 176 Кодексу, за  результатами 2016 року не викликає обов'язку щодо подання декларації.

Але разом з цим, слід знати, що з 1 січня 2017 року розпочалась кампанія декларування доходів, отриманих упродовж 2016 року.

Обов’язок щодо подання річної декларації про майновий стан та доходи у платників податків виникає:

при отриманні доходів не від податкових агентів (тобто від інших фізичних осіб, які не зареєстровані як самозайняті особи). До таких доходів відносяться, зокрема, доходи від надання в оренду рухомого або нерухомого майна іншим фізичним особам; успадкування чи отримання в дарунок майна не від членів сім’ї першого ступеня споріднення тощо;

при отриманні від податкових агентів доходів, які не підлягали оподаткуванню при виплаті, але які не звільнені від оподаткування. До таких доходів відноситься, зокрема, операції з інвестиційними активами;при отриманні іноземних доходів; та в інших випадках, передбачених законодавством, зокрема, при отриманні у власність майна за рішенням суду.

Обов'язок платника податку щодо подання декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи виключно:

від податкових агентів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;

виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених ІV розділом ПКУ;

від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений податок відповідно до ІV розділу ПКУ;

у вигляді об'єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до п. 174.3 ст. 174 ПКУ.

Чи повинен сплачувати єдиний внесок підприємець, що призупинив діяльність, якщо цей підприємець-пенсіонер?

Фізична особа – підприємець на спрощеній системі оподаткування, яка отримує пенсію за віком, звільняється від сплати єдиного внеску за себе з місяця, що настає за датою призначення платнику пенсії.

Фізична особа – підприємець на загальній системі оподаткування, яка отримує пенсію за віком, повинна нараховувати та сплачувати єдиний внесок на загальних підставах. Винятків та пільг для зазначеної категорії фізичних осіб чинним законодавством у 2016 році не передбачено. У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такий платник має право самостійно визначити базу нарахування, при цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

З 01 січня 2017 року відповідно до Закону України від 06 грудня 2016 року №1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» фізичні особи – підприємці (незалежно від обраної системи оподаткування) звільняються від сплати єдиного внеску за себе, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Інформація
Відвідувачі, Ви так само можете залишити коментарі до даної публікації
Схожі новини:

Контакти

Громадсько-політичний тижневик
"Вільне життя"

Передплатний індекс: 61546

Адреса: 59300, м.Кіцмань,
Чернівецької області,
вул.Незалежності, 62, А.

Тел. (03736) 2-37-05, 2-12-22, 2-15-78,
2-39-72, 099-209-20-82.

web-сайт: www.freelife.cv.ua,
E-mail: free_life@ukr.net


Особистий кабінет
Особистий кабінет